KS Ruch Radzionków

O projekcie

Lato 2018 roku było dla Klubu Sportowego „Ruch” Radzionków czasem skrajnych emocji. Zwycięski baraż o awans do III ligi był zarazem ostatnim meczem "Cidrów" na ich stadionie. Raptem kilka tygodni później klub - na skutek zmiany właściciela terenuj - został pozbawiony swojej siedziby, w której od roku 1973 eksponował trofea, kroniki i pamiątki związane z już przeszło 100-letnią dziś tradycją. Choć po roku tułaczki piłkarze "Żółto-Czarnych" znaleźli dla siebie miejsce w Radzionkowie, dorobek pokoleń ich poprzedników wciąż pozostaje schowany, czekając na bezpieczną i godną swojej wartości lokalizację. Większość materialnego - sportowego dorobku Ruchu Radzionków  w postaci pucharów, koszulek z wielu sezonów, proporców, czy kronik została zabezpieczona i znajduję się w magazynie. Historia została więc uratowana, a naszym marzeniem pozostaje jej należyte wyeksponowanie. Obecnie, wspólnie z innymi organizacjami wykorzystujemy nieduże pomieszczenie w zabytkowym budynku byłej remizy strażackiej w Radzionkowie w której mieści się Centrum Radzionkowskich Organizacji Społeczno - Kulturalnych. Ze względu na nieduże rozmiary pomieszczenia udało nam się wyeksponować tylko te najbardziej spektakularne klubowe trofea. Zamierzamy jednak zorganizować stałą wystawę poświęconą ponad 102-letniej historii naszego klubu, jak i wielu innych organizacji działających na terenie Radzionkowa. W 2020 roku uzyskaliśmy od miasta Radzionków w użyczenie budynek jakich wiele na osiedlach mieszkaniowych wcześniej służący Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej. Jego stan techniczny wymaga jednak wielu nakładów finansowych. Naszym marzeniem jest stworzyć w nim Centrum Organizacji Społeczno–Kulturalnych z terenu Radzionkowa. Pragniemy, by każda z organizacji wypełniających ważne społeczno–kulturalne zadania znalazła w nim swoją stałą siedzibę, a blask historii Ruchu Radzionków podkreślał sportowy i kulturalny dorobek całego miasta.

O klubie

Klub Sportowy Ruch Radzionków to ponad 100 lat tradycji futbolu i sportu na Górnym Śląsku. Popularne "Cidry" przez dekady są wizytówką swojego miasta. Piłkarze - z legendarnym Marianem Janoszką na czele - największe triumfy święcili na przełomie wieków, rozgrywając pamiętne boje na boiskach ekstraklasy. Dziś, mimo wielu przeciwności losu, "Żółto-Czarni" rywalizują na poziomie IV ligi, próbując nawiązać do lat świetności.

Video projektu

#Puchar1000Goli: Miejsce dla Historii

Zgłoś swój projekt
i dołącz do konkursu!

Zgłoś projekt

Dodatkowe informacje

Gorąco apelujemy o wsparcie projektu społeczno–kulturalnego Klubu Sportowego Ruch Radzionków. Naszą inicjatywę mamy nadzieję zrealizować we współpracy z innymi organizacjami działającymi w mieście oraz Gminą Radzionków.

W kategorii "Społeczno-kulturalne"

Wszystkie projekty

W kategorii "Wszystkie"

Wszystkie projekty
Puchar 1000 goli